Něco tekutého na zub
Aneb když hlava chce jíst, ale bříško moc ne
Co když nemám reálný hlad, ale mám na něco chuť? Co když není vhodná doba dát si hutné jídlo (v noci, pozdě večer, moc rychle po minulém jídle)?
V takových případech ájurvéda doporučuje raději si dát nápoj anebo malou svačinku. Nikdy do sebe nenuť hlavní jídlo, když tvoje trávení není připraveno! Čím menší a nejistější hlad, tím tekutější by svačinka měla být. Nápoje tedy volíme hlavně tehdy, když máme na něco chuť, ale necítíme reálný hlad. Po nápoji ti hned bude jasné, jestli chceš brzy znovu jíst, anebo potřebuješ chvilku půstovat.
-
Ájurvéda doporučuje konzumovat co nejčerstvější potraviny, suroviny a jídla a svačinky.
V receptech nenajdeš žádné zpracované produkty, umělotiny ani průmyslové náhražky nebo ochucovadla. Vše je 100% přírodní a vyrobeno z celistvých surovin.
Tam, kde to jde, volím lokální a bio produkty, ideálně ze zahrádky nebo od lokálního dodavatele.
-
Všechny recepty jsou rostlinné. Jelikož nemohu zaručit čerstvost a nenásilnost kupovaných mléčných produktů, vařím čistě vegansky. Běžně dostupné zvířecí produkty jsou pro většinu z nás toxické, mrtvé. Nedodávají žádnou blahodárnou výživu, jen zatěžují organismus.
Máš-li doma kravičku či slípky, a tedy možnost konzumovat čerstvé, nenásilné zvířecí produkty, tak hurá do toho. Místo rostlinného mléka si utíkej nadojit čerstvé 👍
-
Všechny recepty jsou vyváženy tak, aby příliš nezatěžovaly trávení a nezvyšovaly moc žádnou dóšu. Můžeš si je tedy uvařit, i když ti to zrovna netráví moc dobře, anebo třeba potřebuješ trochu odlehčit a ulevit svému trávení.
Proto v nich většinou nenajdeš např. cibuli a česnek, arašídy, sóju a další alergeny, agresivní cukry a koření, smažené věci, zpracované nebo hodně těžké ingredience atd.