Rýže smažená s římským kmínem

 
 

Můj nejoblíbenější způsob, jak připravovat rýži a jak dostat do stravy dostatek ghee. Moje záchrana po delším období na odlehčujících kalpanách. To jediné, co jsem jedla v Nepálu při dvoutýdenním průjmu. Nestrádala jsem. Je to mňaminka.

Kdy si dát jeera rice místo klasické rýže

Jednoduše řečeno - kdykoli!

Jeera rice je výživná a lehce stravitelná pochoutka. Můžete si ji dát samotnou jako svačinku anebo v rámci kompletního jídla jako přílohu. Nezatíží Agni, dodá sílu a energii a zároveň tolik nutné ghee. Jeera rice se tedy hodí pro ty, kdo dokáží ghee strávit. Pro vysoce narušené Agni anebo potřebu tzv. Ama Pachany (krátkodobá odlehčující strava na detox Amy z těla) sáhněte raději po kalpanách jako yush nebo laj peya.

Pro ty z vás, co jste se mnou studovali kurz AGNI, víte, že tohle sice není kalpana jako taková, ale jde o mezistupeň mezi odlehčující Samsarjan Karmou a normální stravou. Jeera rice je v podstatě Krut Odan - smažená forma vařené rýže. Můžete ji tedy konzumovat samostatně jako lehkou formu tarpanu (výživy např. po detoxu a po Samsarjan Karmě, když potřebujete dodat do těla víc Snigdha Guny) anebo jako přílohu v rámci plnohodnotné Shad Rasa stravy, která je zaměřená na snižování Vaty a dodávání Snigdha Guny.

 
 

Ingredience

Na 2 porce jeera rice potřebuješ:

  • 1 sklenici basmati rýže

  • 1 lžička jeera = římského kmínu

  • 1 lžíce ghee

  • sůl dle chuti

  • 2-3 sklenice vody (nebo víc dle požadované konzistence)

 

Jak na to

Jeera rice lze vyrobit dvěma způsoby.

Jeden je ten tradiční a dodá jeera rice ty nejlepší možné vlastnosti. Druhý je praktičtější, snadnější, rychlejší a dá se při něm využít a zhodnotit například i rýže uvařená předchozí den. Já to používám jak kdy, dle situace.

 

Tradiční, pracnější způsob

  1. Rýži 3x proper a sceď

  2. V hrnci nebo na nepřilnavé pánvi rozehřej ghee

  3. Připrav “tadku” = přisyp jeeru a sůl, osmahávej a promíchávej to, dokud se kmín nezbarví do tmavě hněda

  4. Přisyp propranou rýži a za stálého míchání osmahni

    Tohle trvá NĚKOLIK MINUT. Ideálně aspoň pět. Chceš, aby rýže zesklovatěla a rozvoněla se. Je to stejný postup jako při přípravě tradičního ájurvédského kitchari.

  5. Zalej to vodou, částečně přiklop a nech uvařit do měkka - asi tak 10-15min, a není už třeba míchat.

    Chceš-li jemnější, kašovitější rýži, dej aspoň 3 sklenky vody na 1 sklenku rýže. Pokud chceš rýži spíš na zkus, stačí 2 sklenky vody. Množství můžeš taky vychytat dle situace.

 

Snadnější způsob

  1. Rýži 3x proper a sceď

  2. Uvař ji libovolným způsobem (ve vodě, v rýžovaru, v papiňáku)

    Pamatuj, že rýže z papiňáku je těžší na strávení a vyžaduje silnější Agni. Rýžovar je někde mezi. Rýže vařená volně ve vodě je na strávení nejjednodušší.

  3. Na pánvi připrav tadku = na rozehřátém ghee osmahni jeeru a sůl

  4. Přisyp uvařenou rýži a za stálého míchání osmahni

    Tady si můžeš libovolně upravit, jak moc bude rýže smažená. Pro ideální, lehce stravitelný stav, který nenarušuje příliš Pitta doshu, chceš rýži osmahnout jen rychle a lehce, ne do hněda. Stačí 2-3 minutky.

 
 

TIP na výživnou snídani

Aneb jak využít jeera rice v Shad Rasa talíři:

Jako přílohu máš jeera rice.
Jako protein si libovolně připrav vajíčko nebo luštěninu nebo třeba klíčky a semínka.
Jako odlehčující půlku talíře si vyrob kotlíkovku.

Moje ideál kombo na snižování Vaty a Pitty je jeera rice, vařené vejce a na ghee, koriandru a římském kmínu osmahnutá vařená dýně s mrkví a zelenou fazolkou.

 

A je to!

Užij si tuhle mňamku třeba až se příště budeš zotavovat z půstu při nemoci (nebo jako já po nepálském průjmu :D)

Dobrou chuť ☀️

Ivu

 
 
Previous
Previous

Mudg odan

Next
Next

Peya / Manda