Ájurvédské kitchari
V Indii tomu říkají “nemocniční jídlo”, protože harmonizuje všechny dóši a dodává lehce stravitelnou výživu i v situaci, kdy Agni (trávení a metabolismus) nefunguje tak, jak by mělo.
Pro mě to je jedno z nejoblíbenějších jídel, které nejenže krásně uspokojí i problematické bříško, ale taky se dá upravit na milion způsobů, takže nikdy neomrzí.
Jednodušší už to vaření být ani nemůže. Jestli si potřebujete udělat lehce stravitelné, ale výživné jídlo rychle a ultra snadno, už dál nehledejte. Kitchari je váš favorit.
Základní Kitchari
Ta nemocniční, nejjednodušší varianta je jenom žlutá kašovitá polévka bez jakékoli zeleniny. To doporučuju papat, když jste nemocní, máte trávicí potíže (hlavně třeba průjem - kitchari lehce staví) nebo máte zkrátka nějak rozházený organismus a nezvládnete komplexní plnohodnotné jídlo.
Klasický kitchari základ tvoří jen basmati rýže, žlutý půlený mung dal, koření a ghee. Pro harmonizující efekt se z koření používá pouze římský kmín a koriandr.
To je celé.
Ingredience
Suroviny doporučuju kupovat z orientálních obchodů (např Swagat)- koupíš tam větší množství levněji a hlavně basmati rýži origoš žlutou. Vyhni se pokud možno bílé (tedy zprocesované, bělené, leštěné) basmati z Lidlu apod.
Základní kitchari ingredience
1 hrst žlutý půlený mung dal
1 hrst basmati rýže
alespoň 6x víc vody, než je rýže (tzn. aspoň cca 1/2 až 3/4l vody)
1 čajová lžička ghee
špetka kurkumy, římského kmínu a koriandru
růžová himalájská sůl dle chuti
Co se množství týče, mělo by to vycházet na jednu porci. My většinou uděláme ráno plný kotel kitchari (např. hrnek mungu, hrnek rýže) a pak ho v průběhu dne celý sníme. Zásadní je dodržet poměr surovin 1:1:6).
Jak na to
Toto je tradiční recept, který jsme studovali s dr. Arunem Sharmou na jeho klinice tady v Himalájích. Vyzkoušela jsem všechny možné recepty, jak vařit kitchari, a věřte, že tenhle je NEJLEPŠÍ. Takže kdo chce šetřit čas a nepotřebuje experimentovat na vlastní pěst, tady to máš a není zač :)
Propláchni mung dal a rýži + namoč je do vody
Propláchni alespoň 3x a namočené to nech alespoň pár hodin - v teplé vodě hodinku dvě, ve studené ideálně přes noc. Tohle ti nejen pomůže uvařit kitchari rychleji, ale taky to zásadně napomáhá lehké stravitelnosti, takže pokud papáš kitchari z důvodu nemoci a terapeutické stravy, VŽDYCKY namáčej.
Osmahni semínka koření na ghee
V hrnci / pánvi dej rozehřát ghee a nasyp tam koriandr a římský kmín (NE kurkumu!). Na malém plameni chvílemi míchej a nech koření krásně provonět a zhnědnout - neboj se nechat je zhnědnout do tmava!
Přidej rýži a mung a dlouho je restuj
Na osmahlé koření přisyp namočený mung a rýži a za stálého míchání restuj alespoň 5-10minut. Je možné, že se ti to bude přichytávat a hnědnout - to neva! Zmizí to, až se přileje voda. Jen dej pozor, aby se to nepřipálilo. Restuj tak dlouho, až to celé změní barvu a vůni - rýže zesklovatí a začne to celé vonět skoro oříškově. Většinou to trvá těch 5-10minutek.
Tohle restování je taky zásadní pro lehkou stravitelnost, takže to nepřeskakuj!
Přidej kurkumu a sůl
Kurkuma a sůl se přidává až na závěr restování, protože kurkuma by se jinak spálila a sůl by ovlivnila proces prvotního vaření mungu a rýže. Obojí přihoď tedy až nakonec a promíchej a orestuj jen lehce, aby se to propojilo.
Přilej VELKÉ množství vody
Ájurvéda říká 6x víc vody než bylo rýže. Raději dej více, než méně. Hodně to saje.
Vař na jemný plamen do měkka
Podle potřeby přilévej postupně vodu (HORKOU! studená voda naruší proces vaření) a sem tam to míchej, aby se nic nepřipálilo. Výsledná konzistence by měla být TEKUTÁ - spíš polívka než kaše! Máš-li Agni v pořádku a chceš těžší jídlo, může to být i hutnější, ale to už pak není terapeutická strava.
Jakmile je vše měkoučké a polorozvařené do tekuta, servíruj a dlabej
Pokud trávíš dobře, můžeš si navrch přidat další lžičku ghee pro silnější chuť.
Pokud používáš kitchari jako hlavní jídlo bez nutnosti terapeutické stravy, můžeš k němu přihodit libovolnou zeleninu a sypání viz tipy na obměnu níže 👇
TIPY na obměnu
Jakmile už znáš tohle kitchari a neřešíš zrovna nemoc či nerovnováhu, můžeš si pohrát s různými obilovinami, luštěninami a kořením. Tento styl jídla si já osobně dopřávám prakticky každý den, ale místo klasického kitchari (tj. mung dal a rýže) tam hodím jinou obilovinu, jinou luštěninu a kořením vždy dle situace (viz info výše).
Místo basmati rýže zkus quinou, jáhly, amarant, pohanku nebo třeba ječné kroupy
Místo mung dalu zkus celou zelenou fazoli mungo, červenou čočku nebo třeba arhar dal (ten ale trvá trochu déle, takže je lepší ho předvařit zvlášť a pak teprve smíchat s rýží)
Koření a zelenina pro individuální situaci
Pro individuální situaci je samozřejmě možné vyladit si koření a zeleninu podle stavu dóš:
Pokud si potřebuješ harmonizovat Vatu, přidej víc hřejivých koření (římský kmín, ajwain, kardamom, zázvor, pepř atd) a výživnou sladkou či kořenovou zeleninu (batátu, dýni, mrkev…). Taky můžeš přidat víc oleje (ghee nebo třeba za studena lisovaný sezamový, řepkový) + nakonec si kitchari posypat sezamovými semínky.
Pokud potřebuješ zchladit Pittu, přidej chladivé záležitosti (fenykl, koriandr, vodnatou či zelenou zeleninu jako cuketu, fenykl, brokolici, bílou ředkev, pak choi…) + nakonec nezapomeň přidat čerstvý pokrájený koriandr. Ghee je fajn, ale taky můžeš místo něj zařadit olivový olej.
Pokud se potřebuješ zbavit přemíry Kaphy, uber ghee a přidej hřejivá či ostrá koření (pepř, víc kurkumy, čerstvý zázvor, chilli atd) a taky lehčí či stimulující zeleninu (brokolici, rajčata, papriku, zelenou listovou, ředkev, prostě co nejlehčí zeleninu). Navrch můžeš pak nasypat třeba jarní cibulku.
Koření a zeleninu je možno rovnou přimíchat do kitchari a vařit spolu s ním, anebo si je orestovat vedle na pánvi a dát stranou jako “kotlíkovku” viz foto 👆.
Čemu se vyhnout
Ať už zvolíš kteroukoli variantu, pokud chceš svoje kitchari udržet spíš harmonizující a lehké, nepřidávej cibuli, česnek, ani žádnou zánětlivou zeleninu (paprika, rajče, lilek, brambory) ani hodně moc pálivá koření (čili, masaly), ani příliš mnoho oleje nebo ghee.
Dobrou chuť a dobré trávení!
Ivu