Dharma
Dharma je ten nejlepší možný způsob, jak dělat to, čemu se zrovna věnuješ. Pokud jednáš dharmicky, daná aktivita přináší tobě i světu naplnění a spokojenost. Pokud ne, tak ne.
Co je Dharma
Dharma je jedním ze 4 základních cílů lidského života.
Dharma je velice speciální druh Karmy. Ten optimální.
Dharma je přirozený běh věcí, je to optimální činnost.
Dharma ptáka je létat, Dharma stromu je růst, kvést, plodit listy a na podzim opadnout. Je to přirozený zákon přírody.
Pro spokojený a vyrovnaný lidský život je podle védské moudrosti zásadní jednat dharmicky, tedy v souladu se sebou a s přírodou, optimálně v dané situaci. Tak, aby to co možná nejvíc prospívalo tobě a potažmo i ostatním.
Dharmu můžeš hledat absolutně v každé aktivitě, kterou provádíš. Je to ten nejúžasnější možný způsob, jak danou aktivitu provádět. Dělat cokoli dharmicky znamená nejlépe, jak je to jen možné. Tak, aby to co možná nejvíc prospívalo tobě a potažmo i ostatním.
Příklad z praxe
Podle indické filosofie má každý z nás v životě svou speciální Dharmu, svůj účel, svoje přirozené místo. Najít svou Dharmu a jednat podle ní je zásadní pro spokojený život.
Když jsem se tedy narodila s určitým talentem, je pravděpodobné, že moje Dharma leží v tomto talentu - je to důvod, proč jsem tady, něco, co mám se světem sdílet, něco, čím můžu potěšit sebe, své blízké, nebo celou společnost.
Pokud ale nevíme, co je naše Dharma celkově, neznamená to, že nemůžeme jednat dharmicky. Dharmu můžeme najít v každé činnosti, v každém zaměstnání, v každém svém koníčku.
Pokud se zrovna soustředíš na výchovu dětí, tvoje Dharma bude předat jim to nejlepší ze sebe, s láskou a soucitem, s ohledem na jejich vlastní osobnosti a potřeby.
Pokud jsi lektor jógy, tvoje Dharma ti velí žít to, co předáváš, například dodržovat morální zásady Yam a Niyam, využívat nabyté znalosti s úctou a respektem, nechovat se egoisticky. Pracovat se svými klienty tak, aby jim to prospívalo, aby byli zdravotně i psychicky v bezpečí. Zároveň ale také aby tobě to neubíralo energii atd.
Samozřejmě se může stát, že jedna Dharma vám velí něco (např. matka se chce co nejlépe postarat o své děti), ale další Dharma něco úplně jiného (např. tato matka má třeba kariéru, kterou obohacuje sama sebe i svoje okolí). To se pak člověk musí rozhodnout, kterou Dharmu upřednostnit.