Život podle ájurvédy
Ájurvéda je komplexní, holistická věda o životě. Zkoumá a popisuje život, existenci a zdraví z mnoha různých hledisek. Po mnohatisícileté praxi nám může hodně pomoci pochopit, jak vypadá zdravý, spokojený a plnohodnotný život a jak ho dosáhnout.
Zdraví a vědomé žití
Podle ájurvédy je zdaví a spokojenost také komplexní a holistický pojem. Pro zdravý a plnohodnotný život je zásadní žít takzvaně co nejvíc naplno. Někteří lidé žijí jen na 60%, jiní na 20% nebo dokonce i 10%.
Být 100% naživu znamená být 100% vědomý a přítomný – uvědomovat si, co v tuto chvíli prožívám, co dělám a proč, co konzumuju a proč… tedy naplno chápat, jaký má na mě to či ono efekt, zda mi to prospívá či ne.
V takovém stavu je naprosto nemyslitelné si jakkoli ublížit. Jíst nevýživné, nezdravé jídlo. Za něco si nadávat. Být v nespokojeném vztahu nebo mučivé práci. Přirozený stav člověka, který žije na 100%, je totiž sebeláska, sebepéče, chuť do života a vědomé prožívání přítomného okamžiku.
Opakem, tedy nezdravým a nevědomým životem, je jakékoli sebeubližování, ignorování signálů svého těla a mysli, nebo i pozornost ztracená v minulosti či budoucnosti.
Patří sem nezdravý životní styl, slepá konzumace alkoholu, cigaret, nezdravého jídla, zkrátka cokoli, co nás místo péče ničí. Taky se sem řadí i to, že si ubližujeme mentálně – např. když sami sebe kritizujeme a shazujeme, stavíme se do pozice oběti nebo zůstáváme v nevyhovující práci či vztahu.
Aby pokleslo zmíněné životní procento, stačí i to, že plně nevnímáme přítomný okamžik, ale jsme pozorností zaseklí někde v minulosti či budoucnosti. U strachu nebo obav.
Na kolik procent jsi zrovna teď naživu?
Čtyři aspekty života
O co všechno chceme pečovat, pokud chceme žít zdravě a na 100%?
Život (a tedy i zdraví) má podle ájurvedy 4 základní aspekty. Abychom byli zdraví a žili naplno, musíme vyživovat a udržovat v harmonii všechny:
fyzický (ten vyživujeme vhodným jídlem a životním stylem)
mentální (vyživujeme zdravými myšlenkami)
sociální (vyživujeme důvěrou a otevřeností ve vztazích)
spirituální (vyživujeme zdravou karmou, tj. svými činy – naše já je totiž složeno ze všech jednotlivých činů, z každičké naší karmy, a spirituální aspekt se odvíjí od poznání a výživy své pravé vnitřní podstaty)
Čtyři fáze života
Ájurveda mluví i o různých životních fázích a cílech, které se s jednotlivými fázemi pojí.
Někdo v životě projde všemi, někdo jen některými. Vždy nám ale hodně prospěje vědět, kterou fází zrovna procházíme – stačí se pak věnovat tomu, k čemu daná fáze slouží, a povedeme vyrovnaný, spokojený život mnohem snáz, než když se budeme v dané fázi honit za něčím jiným.
Pro běžného člověka žijícího světským způsobem života to vypadá cca takto:
Brahmacharya (0-25let – věnuj se čistě učení, vzdělávání, nasávání vědomostí a zkušeností)
Grihastha (25-do důchodu – věnuj se budování rodiny či kariéry a starej se o to, co buduješ)
Van Prastha (zbytek života – věnuj se odezvdávání toho, cos vytvořil, navracej a dávej zpět společnosti)
Sanyasa (smrt – odevzdej vše, cos měl a cos byl, osvoboď se od všeho, i od svého já)
Tak například já jsem právě ve fázi „držitele domu“ (Grihastha), která by měla být produktivní. K přirozené spokojenosti a vyrovnanosti proto postačí, když budu budovat rodinu nebo něco, co mě v životě naplňuje. Jednoho dne ale přijdou další fáze, kdy bude potřeba se postupně od všeho budování osvobodit. A pak i od lpění na vybudovaném. I na tomto konkrétním těle a životě.
Ne každý ale najde naplnění ve světském způsobu života. Jsou tací, kteří se nechtějí účastnit budování rodiny či kariéry, shromažďování a pak odevzdávání, ani žádných mezilidských vztahů… a místo toho touží po osvobození, po napojení se na vyšší realitu. Takoví lidé celoživotně následují fázi Sanyasa a říká se jim Sanyasi.
Na závěr jeden překvapující (a nesmírně zajímavý) související fakt o mantrách:
OM je mantra vedoucí k osvobození – měli by ji proto praktikovat zejména Sanyasi, lidé hledající osvobození od tohoto života (běžnému člověku spíš neprospěje, může ho příliš odvádět od skutečnosti jeho života – a navíc ji nemusí být schopen ani správně strávit)
RAM je mnohem vhodnější mantra pro běžného světského člověka, posiluje Agni a schopnost správně a zdravě trávit svoje prožívání
Proto slyšíš mnichy OMovat. A (aniž by o tom valná většina západních lidí věděla), proto vytrvalé OMování není pro nás běžné smrtelníky tak úplně vhodné. RAM je pro praktický život mnohem vhodnější mantrou.