Mantra
5 základních otázek
Sem tam se stane, že mě uslyšíte dokola zpívat „Lokah Samastah Sukhino Bhavantu“, v rukou ukulele, zavřené oči, na rtech blažený úsměv.
Možná se ke mně přidáte a naplujete na stejnou vlnu. Anebo jen budete sedět poblíž a poslouchat. Tak jako tak vás možná obalí příjemná energie – takový ten odlehčený pocit, že vše je, jak má být. Jste kompletně sami sebou, v sobě, ve svém středu, a na chvíli všechno dává smysl. A tak to celé pochopíte sami, aniž byste si museli číst jakýkoli článek.
Takovou sílu mají mantry.
Když už něco má takovou sílu, možná ale nechcete zůstávat jen na povrchu. Možná to budete chtít prozkoumat do hloubky, zjistit odkud to pochází, jaký to má význam a co všechno to s námi může udělat. A proto tento článek 🙂
1. Co jsou mantry?
Mantra je vibrace (zvuk) ve formě slabiky, slova nebo verše, která nese konkrétní význam. Jejím opakováním se ladíme na tuto vibraci a vyvoláváme v sobě tak pocit, energii, efekt dané mantry.
Většinou jde o úryvky starých textů a veršů (hlavně z Véd a na ně navazujícícíh textů), které díky své vibraci vyvolávají velmi specifickou energii – je proto důležité znát správnou výslovnost.
Pomocí mantry můžeme docela zásadně pracovat se svým podvědomím, přepisovat nevyhovující vzorce nebo třeba spalovat nechtěnou karmu.
Podle Ayurvedy je mantra součástí trojičky YANTRA, MANTRA a TANTRA.
Yantrou se označuje „nástroj“ (chápej např. postavu GANESH, která má odstranit překážky – to je v očích indické tradice takový docela fajnový, užitečný nástroj)
Mantra je konkrétní zvuk, řekněme „zdrojový kód“, který nám daný nástroj zpřístupní, abychom ho mohli využít (např. JAI GANESH nám pomůže vyvolat Ganesh energii, abychom překážky překonali)
Tantra pak označuje daný postup, návod, praktiku, rituál, díky kterému můžeme yantru pomocí mantry manifestovat
Dalo by se to zjednodušeně chápat tak, že mantra je to, CO uděláme, tantra je to, JAK to uděláme a yantra je to, PROČ to uděláme. Páč chceme použít nějaký nástroj a nějak si tím pomoci.
Všimni si, že západní svět tuto stránku indické filozofie uchopil krapet mylně. Nepobrali, co je yantra, a tak Ganeshu a všechny ostatní označili za bohy. Tato dezinterpretace se rozkvetla až tak moc, že se v naučných knihách, ve školách (nebo nedejbože na internetu) všude dozvídáme, že hinduismus v Indii je polyteistické náboženství, které věří na nespočet bohů a bohyň. Takhle to ale v reálu lidé v Indii prý necítí. Jen na západě neexistovalo slovo jako YANTRA, a tak se to nahradilo konceptem božstva.
Proto může mantry zpívat každý bez ohledu na náboženskou příslušnost. Není nutné v tom hledat náboženský rituál. Jde o rituál, tečka. Jde o práci se svou vlastní energií a o používání různých nástrojů pro určitý účel.
2. Jak si vybrat mantru?
Původně byla mantra předávaná (stejně jako celá praxe jógy) s ohromnou vážností čistě z učitele na žáka. Podle tradiční jógy i podle Ájurvédy není jen tak každý na mantru připraven.
Ajurvéda říká, že pro práci s mantrami člověk potřebuje mít silný trávicí oheň Agni, jinak často není schopen mantru správně strávit. Zároveň je potřeba nejdřív mantru poznat a pochopit její význam – každá má silný vliv, některá může být vhodná a nápomocná, jiná ne.
V tomto individuálním přístupu předal učitel žákovi pouze jednu jedinou mantru – aby měl prostor ji správně využít a aby souznění s jejími vibracemi a jejím významem bylo co nejhlubší.
Proto se také doporučuje dlouhodobě pracovat s jednou zvolenou mantrou.
Jak poznat, kterou? Můžete samozřejmě najít svého učitele a dostat mantru od něj. Pokud se vám tato varianta z jakéhokoli důvodu nezamlouvá, poslouchejte svou intuici.
Která mantra s vámi doslova hýbe? Možná při jejím odříkávání nebo zpívání cítíte blažený pocit, možná vlnu energie a brnění někde po těle, možná vám tečou slzy radosti. Která mantra s vámi zkrátka přirozeně rezonuje?
Pár příkladů manter a jejich využití
Základní mantra OM – správně psaná jako AUM. Původní vibrace vesmíru, obsažená ve všem, v každém dalším zvuku – vhodná pro ty, kdo chtějí pracovat na osvícení a osvobození se od světského života
Mantry pro harmonizaci prvních šesti čaker – LAM, VAM, RAM, YAM, HAM, AUM – vhodné pro každého, pro práci s různými oblastmi těla, mysli a s energiemi v dané oblasti
Mantra RAM – speciálně mantra čakry Manipur (solar plexus, bříško) je vhodná k posílení Agni a pro očistu mysli i těla, ať už aspirujete na osvícení nebo ne
Mantra SO HAM – „Já jsem TO“ – vhodná pro každého, kdo si chce uvědomit svou jednotu se vším, co existuje
Mantra AHAM BRAHMASMI – „Všechno je Brahm“ – „všichni jsme jedna a tatáž božskost projevená různě“ – úchvatná mantra pro uvědomění si ultimátní pravdy a odhození iluze ega
Mantra LOKAH SAMASTAH SUKHINO BHAVANTU – „Kéž jsou všechny bytosti šťastné“, mantra přející dobro a štěstí všem bytostem bez rozdílu
Mantry tradičné spojované s jógovou praxí – bývají to delší verše, některé se používají specificky při Ashtanga Vinyasa praxi, jiné pro Hatha praxi, některé jsou univerzální
Mantry vítající energii Shiva – OM NAMAH SHIVAYA, SHIVA SHANKARA, JAYA JAYA SHIVA SHAMBO a mnohé další – mantry aktivující transformační energii, sílu něco pustit, skončit, změnit
Mantry vítající energii Ganeshy – OM GAM GANAPATAYE NAMAHA, JAI GANESHA a další – mantry pro překonání překážek
Mantry vítající další energie a principy – např. posílení ženské energie (JAI MATA DURGA, JAI MATA KALÍ…)
3. Jak s mantrou pracovat?
Mantra může sloužit jako součást rituálu (viz „tantra“ výše), jako předmět meditace, na který soustředíme svou pozornost, nebo třeba jako léčivá vibrace pro zpěv při tzv. kirtanuči bhajanu (oboje označuje setkání více lidí zpívajících mantry spolu s hudebními nástroji).
Každopádně můžeme mantru používat jako léčivý prostředek, díky němuž v sobě vyvoláme různé typy energií (silnou, ženskou, uklidňující, na překonání překážek, meditační…) anebo se dostaneme hlouběji do sebe a začneme pracovat s tím, co tam najdeme.
Jakmile si mantru vybereme:
První krok je veledůležitý. Naučíme se její správnou výslovnost. Každá vibrace se počítá. I zdánlivě jemné rozdíly mohou měnit význam
Seznámíme se do hloubky s významem mantry, s jejími efekty na tělo, mysl, spiritualitu – tyto efekty působí, i když o nich nevíme! Vždy tedy lepší vědět a provádět vědomě 🙂
Pak si zvolíme, jaká technika vyhovuje naší praxi. Chci meditovat a mantru použít jako objekt meditace? Chci zpívat a rezonovat s dalšími lidmi? Chci mantru využít v jógové praxi?
Praktikujeme pravidelně a často, jak jen můžeme. Pokud to technika a naše pozornost dovolí, klidně i v metru po cestě do práce
Příkladem využití mantry v meditaci je tzv. Ajapa japa meditace, opakování mantry rytmicky ve své mysli – kolikrát? Inu, čím déle, tím lépe, ideálně 108x podle korálků na rudrakše nebo mala náhrdelníku (108 je takové významné číslo v indické filozofii, ale o tom jindy 🙂 ).
Technik existuje mnoho, a pokud se v nich nevyznáte, vždy je nejlepší probrat to s někým, kdo ano. Věřte, že každý, kdo pracuje s mantrami, se s vámi rád podělí o zkušenosti 🙏
4. Jak to funguje?
Naše tělo i všechno kolem je tvořeno energií, vibracemi. Při opakování mantry si její vibraci přenášíme do sebe, do každé buňky svého těla. Rezonujeme s ní na fyzickém levelu, ale i na hlubším levelu jemnějších energií. Proto mantra dokáže ovlivnit mnohem více než jen fyzický pocit.
Védy a z nich vycházející texty popsaly mnoho a mnoho manter, yanter a tanter. Každá mantra má nejen svou vibraci, ale skrz yantru a tantru i význam a efekt. Některé mantry posílí zdraví, jiné pomohou překonat překážky anebo pustit, co už nám neprospívá.
Zpívání a odříkávání manter také zásadně působí na krční čakru, takže nám pomáhá se hluboce naladit na svou pravdu a učit se ji vyjadřovat.
Taková malá zajímavost je, že mantra bude mít efekt, ať už význam známe nebo ne, protože sanskrt si nese význam ve vibracích jednotlivých slabik a zvuků. Ale známe-li význam dané mantry, účinek můžeme posílit tím, že se na něj budeme vědomě soustředit, a sytit ho tak i svou vlastní vědomou pozorností. I myšlenka je totiž energie.
5. Proč si zazpívat mantry společně?
Při společném zpívání (na kirtanu či bhajanu) se necháváme unést zvukem, nástroji a zpěvem, a dostáváme se tak do stavu energického uvolnění a otevření. Energie se společnou rezonancí násobí a šíří snáz. Někomu může tato rezonance pomoci se mantře více otevřít a začít zpracovávat a léčit hluboce uložené bloky.
A že vám zrovna není do zpěvu? Nebo ve svůj zpěv zrovna moc nevěříte? To vůbec, ale vůbec nevadí. Když na společné mantrování dorazíte, zjistíte, že:
fakt nejde o pěvecký výkon
můžete se svobodně (ne)pěvecky vyjádřit a v reálu se to celé spojí do krásného rezonujícího celku
(absolutně při nejhorším) když se vám nechce, zpívat vůbec nemusíte, a můžete jen plout na té úžasné vlně spolu s ostatními a nechat se unášet.
OM Shanti,
Ivu