Kaštanový koláč
Aneb IVUSHIN KAŠTANOVÝ UNIVERZÁL :)
Když řešíš nerovnováhy dóš a máš chutě na sladké.
Když si chceš něco upéct, ale vyhýbáš se klasickým buchtám.
Když už nevíš, co sladkého si zobnout, aby ti po tom nebylo zle.
Tehdy přichází na řadu tenhle mega jednoduchý, výživný a uspokojivý koláč, který zklidňuje unavenou vátu, chladí příliš ostrou pittu a ještě ke všemu vysouší přebytečnou kaphu či ámu.
V receptu vycházím z tradičního neslazeného italského koláče, který se jmenuje CASTAGNACCIO a je nesmírně jednduchý na přípravu - těsto se dělá vlastně jen z kaštanové mouky, vody a soli, do čehož s pak zamíchají rozinky, piniové a vlašské oříšky a trocha olivového oleje.
Já tady pro vás sdílím “ájurvédskou” verzi tohoto koláče, kterou jsem vymazlila tak, aby nijak nezatěžovala ani agni, ani žádnou dóšu - a přitom aby uspokojila chutě na sladké, které nás často ve stavu chronické nerovnováhy doprovázejí.
Ingredience
2 velké hrnky mouky z vodních kaštanů (400g)
Pro VÁTOVÉ situace klidně můžeš využít klasickou kaštanovou mouku, která je hřejivá, sladší a výživnější. Při PITTOVÉ, KAPHOVÉ/AMOVÉ či jakkoli kombinované situaci ale doporučuju indickou mouku z vodních kaštanů, která je chladivá, svíravá, lehce vysušující, takže snižuje překyselení (tedy i pittu, i ámu), ale zároveň vyživuje slabou vátu.
2 a 1/4 hrnku vody/oveslíka
V klasickém italském receptu najdeš jen vodu, protože kaštanová mouka je sama o sobě slaďoučká. Pokud volíš anti-pittovou mouku z vodních kaštanů, doporučuju aspoň 1 hrnek vody (nebo i víc) nahradit oveslíkem, které dodá sladkost a jemnost.
1/4 hrnku javorového sirupu nebo dle chuti
Javorový sirup je nejvíce neutrální sladidlo, které ve větším množství může zvyšovat kaphu, ale v tomto množství na celý koláč to nehrozí :). Můžeš samozřejmě využít i datle nebo kokosový cukr nebo cokoli ti vyhovuje.
1/4 hrnku olivového oleje
Určitě používej jen ten nejkvalitnější extra virgin olivový olej. Bacha na jakékoli rafinované varianty!!!
1 hrst namočených rozinek / goji / obojího
Doporučuju velké tmavé a hlavně neslazené rozinky. Goji rovněž neslazené. Namoč aspoň na 10minut.
1 hrst namočených oloupaných mandlí
1/2 hrsti slunečnicových semínek
Původní recept obsahuje piniové oříšky. Já volím namočené oloupané mandle a slunečnicová semínka, protože jsou relativně neutrální. Pro výraznější chuť je můžeš nejdřív trochu opražit nasucho na pánvi, nebo na trošce ghee. Pokud máš silné pittové potíže, mandle vynech a dej si tam jen trošku slunečnicových semínek.
2 lžičky karobu (není nutné)
Karob celý koláč zvýrazní a přispěje k jeho výživnosti. Pokud máš výrazné pittové potíže, vynech.
1/4 lžičky vanilky (není nutné)
1/4 lžička soli nebo dle chuti
Jak na to
Než začneš, namoč, co je potřeba namočit a oloupat
Tzn. namoč rozinky (anebo goji) do studenté vody a mandle do horké. Po cca 10 minutách mandle půjdou snadno oloupat. POZOR - mandle přidávej pouze pokud nemáš zásadní pittové potíže. Při výrazném překyselení si vystačíš jen s namočeným ovocem, případně pár slunečnicovými semínky.
Do mísy nasypej suché ingredience
Tzn. dva vrchovaté hrnky (neboli rovnou celý 400g pytlík ze Swagatu), sůl, vanilku a případně kousek karobu, chceš-li mít koláč karobový.
Postupně přilévej tekuté ingredience a vymetličkuj to do jemna
Nespěchej a lij to tam fakt postupně, ať nevznikají hrudky. Nejdřív vodu/mléko a potom doslaď javorovým sirupem dle chuti. Konzistence těsta by měla být velmi tekutá. Neboj, při pečení to ztuhne jako pevný pudink.
Zamíchej do toho rozinky/goji a nasekané mandle
Pokud nemáš významné pittové potíže, ale potřebuješ více tlumit vátu, tak si tam ovoce a oříšků můžeš nandat více, taky klidně více různých druhů a ještě si je předem můžeš osmahnout do zlatova na ghee. Mandle a slunečnice budou nejvíc neutrální, ale v případě hodně vysoké pitty je raději vynechej úplně.
Nalij to do velké kulaté formy a upeč na 180 stupňů
Formu lehce vymasti olivovým olejem nebo ghíčkem. Koláč by měl být málo vysoký - max 1-2cm. Péct to stačí 30-35min, ale zkontroluj to už po 25min. Nemusíš do toho rýpat špejlí, stačí se dotknout prstem uprostřed a poznáš, zda je pevný. Hotový koláč je na povrchu lehce popraskaný (viz foto níže), je pevný všude, tedy i uprostřed, a kraje jsou opečené dozlatova nebo lehce odlepené od formy.
Nech to kompletně zchladnout a pak se drž, ať to nesníš celé najednou :)
A je to!
Máš vele-jednoduchý a vele-jedlý koláč, který je krásně chuťově neutrální a není přeslazený, takže poslouží jako sladší součást snídaně či jako skvělá svačinka.
Dobrou chuť!
Ivu