Ájurvéda
Ayu znamená život a Veda znamená vědění.
Ájurvéda (nebo anglickým přepisem Ayurveda) je komplexní, holistická věda o životě, která pochází z Indie a je tisíce let stará. V Indii je Ayurveda primární medicínou. Pro mě taky.
Přináší hluboké a celostní pochopení vesmíru, lidského těla, života celkově. Zdraví řeší holisticky, nemoc chápe jako vybočení z přirozeného stavu rovnováhy. Zaměřuje se jak na prevenci a udržování této rovnováhy těla i mysli, tak na léčbu nemocí, chirurgii atd. Místo řešení symptomů ale upřednostňuje hledání a odstranění hlubších příčin nerovnováhy.
Základní principy ájurvédské medicíny
Zdraví je individuální.
Každý jsme jedinečný, a k prevenci i léčbě je proto potřeba přistupovat specificky dle dané situace (konstituce, aktuální nerovnováha, zvyky, reálné možnosti…)
Zdraví je rovnováha.
Nemoc vzniká, když si dlouhodobě narušíme svůj přirozený stav rovnováhy a neposloucháme signály vlastního těla / mysli. Abychom potíže vyřešili, potřebujeme pochopit vzniklou nerovnováhu a zbavit se její příčiny = neřešit příznaky, ale příčinu.
Zdraví je holistické.
Tělo, mysl a duše je spojený celek, který je součástí ještě většího celku (vztahy, společnost, příroda…). V ájurvédě je vše propojeno a zdraví i nemoc se řeší holisticky, tedy na všech úrovních a v souvislosti se všemi ostatními aspekty.
Prevence je lepší než léčba.
Vždy je mnohem lepší nemoci předcházet nebo ji aspoň zastavit v zárodku, než pak řešit hluboce narušený systém
Stejné posiluje stejné.
Když trpíme na suchost a chlad, potřebujeme to vyvážit opakem a vyvarovat se stejného, aby se situace nezhoršila. Tuto základní intuici máme všichni v sobě zabudovanou, a proto v zimě neběháme venku v plavkách se zmrzlinou v ruce.